Určitě jste se dostali do situace, kdy bylo potřeba se rozhodnout. Člověk většinou volí to, čemu se říká menší zlo nebo lepší zisk. Pro správné rozhodnutí si velice často začnete v hlavě srovnávat nebo rovnou psát na papír výhody a nevýhody vašich možností a potom vše mezi sebou porovnáváte.

Ano, je to jedna z možností, ale častokrát potom litujete, že jste se měli rozhodnout jinak nebo raději nevolit ani jednu z dostupných možností a také nerozumíte tomu, proč jste se špatně rozhodl(-a).

Jak tedy postupovat, aby se člověk správně rozhodl? Existuje na to velice jednoduchý postup. Pokud ho dodržíte, vždy se rozhodnete správně. Jsou tři jednoduché pravidla, stačí si na ně jen vzpomenout.

  1. Něco za něco
  2. Příčina a následek
  3. Evoluce

Něco za něco
– pamatujte, že vždy se máte rozhodnout tak, že vybíráte něco za něco
– vyhněte se rozhodnutím typu něco za nic, protože to ve vás vyvolá pocit prázdnoty a neúspěchu
Příklad: jste nespokojen(-á) v zaměstnání, už nemůžete a chcete dát výpověď. Pokud to skutečně uděláte, tak vyměníte něco (práci) za nic (nezaměstnanost). Jestliže vás práce nebaví, tak si nejprve najděte jinou práci a teprve potom ukončete pracovní poměr. Jinak si zhoršíte sociální a ekonomické zajištění a to už je jen krůček k depresi a různým dluhům.

Příčina a následek
– uvědomte si vždy následky svého rozhodnutí
– nezapomeňte, že vždy něco obětujete – čas, peníze, město (přestěhování se) nebo přátele a další
– chraňte se před iluzemi a naivitou, prozíravost je vždy na místě
Příklad: a když vás ta práce nebaví, tak byste mohl(-a) začít podnikat. Zajímavá myšlenka. Podnikání však zahrnuje mnoho oblastí, které musíte ovládat. Strategie prodeje, marketing (reklama), různé zákony vztahující se k podnikání, základy účetnictví a plno dalších věcí. Pokud se to chcete učit za provozu, tak vám firma první půl rok až rok pravděpodobně nebude prosperovat, jelikož se budete učit základům podnikání. V praxi tak zkrachuje mnoho začínajících podnikatelů. Začněte se učit věci hned a až pochopíte jak fungují (poznáte příčinu), budete vědět jaké následky si v podnikání ponesete.

Evoluce
– přirozeností lidského bytí je růst (rozvoj) a účení se
– mějte promyšlený nejen první krok, ale mějte i na zřeteli cíl kam se chcete dostat (vyvinout)
Příklad: dostanete nabídku od konkurenční firmy. Je to stejná pozice, ale nabídnou vám vyšší plat. Zní to velice lákavě. Jaká je v tom evoluce? No žádná, protože začnete dělat tu samou práci, ale bude vám chybět historie, kontakty na řešení problémů, které jste si v aktuálním zaměstnání vybudoval(-a). Takže vlastně začnete od znova. Evoluce by to byla, pokud byste dostali nabídku na vyšší pozici. V tu chvíli není potřeba váhat, jednalo by se totiž o váš rozvoj.


A příklad ze života. Otázka klienta zněla: „Mám se oženit?“ A tady s jeho svolením máte odpovědi:
Něco za něco: Svobodný život, za jistotu domácího krbu, teplé večeře a každodenní objetí.
Příčina a následek: Je třeba zabránit vztahové ponorce a drahé polovičce je nezbytné vždy nechat čas pro sebe. Je potřeba vyhnout se stereotypu (nudě), takže bude nezbytné kreativně po celý život vymýšlet společný program.
Evoluce: Naučím se toleranci, ohleduplnosti, péči o druhou osobu, ale také sebeovládání, správné stavění hranic a zdravému sebeprosazování.

A ještě jeden příklad. Otázka klientky zněla: „Mám si pořídit psa?“
Něco za něco: Prázdnotu bytu vymění za společnost. Ztratí se pocit samoty, protože se bude mít s kým mazlit.
Příčina a následek: Bude to však velice časově náročné a bude muset se psem chodit minimálně 3x denně ven (v dešti, zimě i při vlastní nemoci). Nebude jednoduché jet na dovolenou, buď si bude muset zajistit hlídání nebo ho vzít s sebou.
Evoluce: Žádný svůj rozvoj v tom neobjevila. Jenom to, že se bude muset o psa starat a ještě platit veterinární péči.
Výsledek: Zaměří se spíše na hledání partnera, protože to je to, co skutečně chce a potřebuje.


Evoluce je to nejdůležitější. Pokud vám to nepřinese rozvoj, tak vám to přinese starosti a práci.

Život je totiž na evoluci postavený. Vždyť se vyvíjíte a učíte od narození. Rozvoj je nejpřirozenější způsob bytí pro vaše tělo a mysl.