Vymažte minulost ze své mysli. Zbavte se citové vazby k ní. Minulost je pouhá vzpomínka, kterou již nezměníte. Můžete však udělat to, že Vám přestane ovlivňovat život v přítomnosti a tím i budoucnosti.


Vliv minulosti jsou věci, které vás:

 • trápí a způsobují vám negativní pocity (vztek, strach, odpor, lítost, vina …)
 • vytváří různá omezení ve vašem životě (nestojím za nic, nedokážu to, nikdo mě nemá rád …)
 • v krajním případě i nemoci (psychosomatické příčiny nemocí)

To, na co se soustředíte, to roste. Pokud budete chtít, tak můžete toto soustředění změnit a ono to růst přestane. Stačí se minulosti jenom pustit. Minulost se uzavírá, uvolňuje a čistí odpuštěním. Puštění se dělá odpuštěním druhým lidem a odpuštěním sám sobě.


A jak to uděláte? Jednoduše, protože k tomu máte všechny nástroje od narození – slova, pocity, vizualizace.

 1. Uvědomte si, čeho se chcete zbavit, co vás trápí.
 2. Říkejte nahlas: “Ten komu chci odpustit je [jeho/její jméno] a já mu/jí odpouštím.
 3. Toto opakujte několik minut, než emocionálně pocítíte, že odpouštíte. Soustřeďte se na tu větu. S těmi slovy odejdou i pocity. Pokud neodcházejí, tak si to říkáte mechanicky, více se soustřeďte na ty slova a své pocity. Plně si je uvědomujte.
 4. Potom odpusťte i sami sobě. Říkejte opět nahlas: “Odpouštím si.” (opět opakujte několik minut).

Je důležité, abyste to říkali opravdu nahlas. V případě, že si to budete říkat v duchu, stane se to spíše přáním a modlitbou než uvolňovacím procesem.

A nyní to ještě, prosím, dočištěte pomocí vizualizace:

 1. Představte si tu situaci, která Vás trápí nebo omezuje.
 2. V případě, že se vám ta situace přehrává jako film, tak ho zastavte, aby to byl nehybný obrázek.
 3. Pokud je ten obrázek barevný, tak ho udělejte černobílý a zesvětlete ho (bude vypadat jako stará, vybledlá fotografie).
 4. A nyní přijde to hlavní. Ten obrázek zmenšete a mentálně ho pošlete do dálky. Odstrčte ho od vás co nejdále, až za horizont. Tak, aby jste ho úplně ztratil/a z dohledu.
 5. Opakujte podle potřeby několikrát.


Máte traumatické zážitky a toto úžasné odpuštění minulosti nestačí? Je to silnější a rádi byste k tomu měli někoho zkušeného, kdo Vás provede a vyřeší to společně s vámi? Regresní terapie je rychlý způsob jak Vám úspěšně v těchto oblastech pomoct. Složitější situace je však potřeba řešit osobně. Koučink Vám vrátí opět úsměv na tvář.