Mnoho dospělých lidí se v určitých situacích chová stále jako malé dítě. Je to proto, že jim rodiče neřekli, jak se mají zachovat a co udělat.

V momentě, kdy máte nějaké přání, touhu, potřebu, ale v reálném životě se nenaplňuje nebo ji nemůžete dosáhnout, tak spustíte takové chování, které vám kdysi zafungovalo – regrese do dětství.

Spustíte pláč, vztekáte se, úpěnlivě prosíte, žadoníte a nebo se zlobíte, hudrujete. Každý člověk použije právě tu techniku, která mu v dětství na rodiče či sourozence zabrala. Nu přeci chcete dosáhnout svého a v dětství tohle fungovalo, tak proč by to nemělo fungovat dnes, když jste dospělý, že?

Dospělý svět je však trošku jiný. V něm byste měl(-a) znát a ovládat sám sebe. Rozdíl mezi dítětem a dospělou bytostí je právě v tom, že umíte používat nástroje a plně je ovládáte. A to platí nejen pro motorickou koordinaci a uchopovací pohyby, ale také pro vaše myšlenky a emoce.

Staňte se už konečně dospělým člověkem v každé situaci. V momentě kdy zjistíte, že vás něco frustruje, tak si řekněte kouzlenou větu.

Ta kouzelná věta je: „Vyrovnej se s tím.“

Tuto větu by rodiče měli velice často říkat v rámci výchovy i svým dětem. Když dítě nezíská to co chce a spustí nějakou emocionální reakci, tak rodič obvykle prohlásí něco ve smyslu, že nemá peníze, nedostaneš to protože jsem to řekl a pod. Pokud dítě vytrvá, rodič to přestane zvládat a dítě dosáhne svého. A malý človíček si zafixuje, že vztekáním či pláčem dosáhne vždy svého cíle.

Ale kdyby v tu chvíli rodič řekl kouzelnou větičku „vyrovnej se s tím“, tak v ten moment opravdu dítě vychovává. Až se z něj stane dospělý člověk, bude vědět, že nemá spouštět ty dětské reakce, ale prostě bude s tou situací vyrovnaný. Díky tomu se mu nezatemní mysl a v klidu a míru najde jiné řešení. On toho svého cíle dosáhne, ale trošku jinak. Skrz trpělivost a vytrvalost. Ono je totiž těžké porazit někoho, kdo se nevzdává.

Velice často tuto kouzelnou větu říkám lidem ve svém okolí a svým klientům při terapii. Je to zásadní věta pro jejich duševní růst. Neváhejte ji tedy použít i vy. Lidé ve vašem okolí se tak promění z dospělých lidí s dětskými reakcemi na skutečně dospělé lidi.

 


 

A tahle věta funguje ještě v trošku pozměněné podobě i na vaše nejistoty a obavy a strachy. Mnohokrát, před tím než něco uděláte, tak si říkáte: „Co asi tomu ten druhý člověk řekne? Co si bude o mně myslet? Co když mu ublížím a on začne smutnit či brečet nebo se vztekat?“ Ano ano, pláč i vztek jsou naučené reakce z dětství na dosahování svých cílů a protože to znáte u sebe, tak je předpokládáte i jako reakce u druhých.

Ta druhá kouzelná věta je: „Je to jeho/její úkol se s tím vyrovnat.

Tuto větu neříkáte nahlas do očí druhým lidem, ale říkáte si ji v duchu, sami pro sebe.

Naučte se nepřebírat odpovědnost za druhé lidi. Respektujete sami sebe a také svobodnou vůli. Mějte se rádi a vězte, že tímto krokem pomůžete dotyčnému člověku daleko více. V tu chvíli mu totiž dáváte příležitost se s tou situací vyrovnat. A je pouze na jeho rozhodnutí, zda spustí dětskou emocionální reakce nebo naopak to v klidu a míru přijme.

 


 

Hezký den plný zdraví a vyrovnávání se Vám přeje

Saša