Jedna z velice krásných koučovacích technik je “Energetický kotel”. Jeho smysl spočívá v tom, že si uvědomíte, co Vám v životě přidává energii a co Vám ji naopak bere. Tento kotel ukazuje v jaké oblasti máte snížit stres a tím zamezit únavě či vyčerpání. Současně se díky tomu vyhnete i syndromu vyhoření. Nejdůležitější na něm je, že Vám ukáže, který zdroj energie můžete čerpat, respektive kde energii brát.

 1. Vezměte si bílý papír a tužku. Namalujte na papír obyčejný kotlík. Nechte si volné místo kolem kotle, abyste tam mohl/a zapisovat.
 2. Namaluje šipky směrem do kotle. Každou šipku pojmenujte podle toho o co se jedná. Šipka může být člověk, situace, Váš koníček, procházka, nějaká forma pochvaly či odměny a pod. Cokoliv co Vás dobíjí.
 3. Potom namalujte a pojmenujte šipky, které budou směřovat ze dna kotle, směrem dolů, ven. Budou označovat všechno, co Vám vyčerpává energii. Mohou to být opět lidé, situace, nějaké Vaše myšlenky, práce apod.
 • Kterých šipek je více? Těch nahoře co přidávají energii nebo těch dole co Vás vyčerpávají?
 • Můžete ty věci, které Vás dobíjí dělat častěji?
 • Máte možnost situace, které Vás oslabují (odebírají Vám energii z kotle) změnit? Máte nějakou možnost je přestat dělat nebo se jim vyhnout? Situace, které změnit nemůžete, protože nejsou ve Vaší moci, tak tam bude potřeba změnit Váš postoj k dané situaci. Tím Vás přestanou oslabovat.
 1. Ke každé pojmenované horní šipce ještě připište, jak moc Vám dodává energii. Mělo by to být číslo od 1 do 10, kdy 10 znamená, že Vám to přináší maximální životní energii a 1 minimální životní energii.
 2. Dolní šipky ohodnoťte podobně jako u horních šipek, které vám dávají energii. Hodnota 10 je situace, která vám odebírá energii maximálně a 1 je situace, která Vám odebírá energii minimálně, ale přesto Vás unavuje.
 3. Vyhledávejte situace, které Vám nejvíce dodávají energii (na obrázku níže u první zelené šipky: Procházka 8 => znamená chodit častěji na procházky).
 4. Minimalizujte situace, které Vám nejvíce odebírají energii (na obrázku níže u první červené šipky: Vyrušování od kolegů 5 => znamená požádat kolegy, ať nevyrušují. Dát na stůl ceduli s nápisem nerušit).

Nyní si ještě zjistěte kolik procent energie máte. Jak moc dobře se cítíte? Namalujte u kotle čáru a napište kolik je to asi procent. Když je kotel úplně plný energie, tak je to 100%. Pokud je kotel prázdný, tak u dna je 0%. Na obrázku níže je v příkladu uvedeno 75%. Až se k obrázku za měsíc nebo dva vrátíte, budete mít porovnání jak jste na tom.

 1. Od 100% do 70% – vše je v pořádku. Energie plyne tak jak má. Váš kotel životní energie je dobře naplněn.
 2. Od 70% do 50% – saháte na svoje rezervy. Snažte se snížit věci, které Vám berou energii a zvýšit ty co přidávají.
 3. Pod 50% – bylo by vhodné dát si dovolenou, změnit práci nebo navštívit odborníka (kouče, psychologa, lékaře a pod.).

 


Nejste si jisti? Cítíte se tak unaveně, že to sami namalovat nezvládnete? Podíváme se na to spolu, co říkáte? Objednejte se a najdeme všechny Vaše zdroje. I ty skryté.