Tuto službu již nenabízím, protože jsem přestal poskytovat osobní návštěvy. Působím už jenom on-line. Stránku zde na webu nechávám pouze z informačního důvodů. V případě zájmu si prosím vyhledejte terapeuta, který tuto službu stále poskytuje osobně.
Doporučuji Vám hledat na stránkách: www.znamyterapeut.cz


Dornova metoda je jemná manuální terapie, jejíž pomocí jsou klouby a obratle bezpečně a přesně uváděny zpět do svých původních správných poloh, vyrovnává statiku těla a uvolňuje bolestivé bloky. Současně se tím otevřou brány energie, které mohou v člověku lépe proudit. To vše se děje volným a přirozeným pohybem ošetřovaného za jeho účasti a pomocí jemného tlaku palců terapeuta. Při tom terapeut nikdy nepřekročí práh bolesti a díky tomu, že pohyb není prováděn trhnutím, je tato metoda bezpečná.

Příčinou nesprávných poloh obratlů mohou být fyzické potíže jako např. rozdílná délka dolních končetin (nestejnoměrná zátěž, nesprávné sezení apod.), zkrácené svaly, výrony způsobené nehodami, při sportu nebo i citové problémy člověka. Při ošetření Dornovou metodou se uvolňují fyzické i psychické bloky, můžeme ji považovat za celostní metodu, která léčí nejen příznaky nemoci, ale i samotné příčiny onemocnění.

Dornovou metodou mohou být ošetřeni téměř všichni lidé, pokud jsou jen trochu mobilní. Dornova metoda vyrovnává statiku těla, může pomoci u různých potíží a bolestí pohybového aparátu jako jsou bolesti zad, kyčlí, kolen, tenisový loket, skolióza, rozdílná délka dolních končetin (pokud se nejedná o vrozenou vadu), při potížích s čelistmi, polykáním. Dále může pomoci při bolestech hlavy, krátkozrakosti, střevních potížích, křečových žilách, srdeční arytmii, problémechkoncentrací u dětí, šumění v uších, vysokém krevním tlaku, závratích, znecitlivěnírukou a žaludečních potížích. Ošetření se neprovádí při akutních zánětech, těsně po operacích a při osteoporóze v pokročilém stádiu.

Náprava obratlů se vždy provádí aktivním pohybem pacienta. Terapeut zjistí, na kterou stranu je obratel vychýlen a pacient volným kyvadlovým pohybem houpe protější rukou nebo nohou dopředu a dozadu. Terapeut vytvoří jemný protitlak na příslušný obratel, který tak sám dosedne na správné místo. Po ošetření obratle nebo kloubu terapeut ošetřované místo jemně hladí oběma rukama směrem ke konci končetin nebo ke kostrči. Tím se podpoří volný pohyb uvolněné energie v těle. Po ošetření se celá terapie může doplnit tzv. Breussovou masáží a tím prohloubit uvolnění celého těla. Breussova masáž je jemná energetická masáž akupresurních bodů a páteře, která uvolňuje tlak na ploténky. Někdy se provádí ještě před samotným napravováním páteře, aby došlo k uvolnění napjatého svalstva.

Četnost ošetřování je individuální a již po dvou ošetřeních by se měla dostavit úleva. Optimální je ošetření jednou až dvakrát týdně, ve vleklých a těžších případech může léčení trvat i několik měsíců. Důležitá je i spolupráce pacienta, který by měl doma provádět samostatná cvičení a vyvarovat se škodlivých návyků, jako je například křížení nohou při sezení (tzv. noha přes nohu) apod. Současně je nutné během léčby a po ošetření dostatečně pít, aby se uvolněné nečistoty a usazeniny z kloubů a vazů mohly dobře vylučovat. Tělo se tak snáze zbavuje všech svých jedů.

Důležitá je spolupráce a pomoc pacienta, který si musí být vědom své spoluodpovědnosti za svůj zdravotní stav. K dosažení trvalých výsledků je také nutné, aby každý člověk poznal a změnil své trvalé pohybové návyky a vzorce.

Kostra člověka je jako stavebnice, když se pohne jediným dílkem, tak se celá stavba nakloní, je nestabilní apod. Pokud jsou nestejně dlouhé nohy (což bývá asi tak u 90% populace), tak dojde k vybočení pánve (dopředu nebo dozadu), na základě toho se přizpůsobí celá páteř člověka včetně krční části. Takže příčna bolestí hlavy nebo bolesti za krkem může spočívat právě v nestejně dlouhých nohou. Jejich srovnáním doje k vyrovnání sklonu pánve, což se následně projeví i vyrovnáním páteře a tím i k stabilizaci celé kostry.


Vliv nesprávné polohy obratle na zdraví a psychiku


Podívejte se i na: Typy bolestí zad.