Máte hlavu plnou úkolů či snů a tam také zůstávají a nechtějí se přesunout do reality? Tak to potřebujete diář. Plánovací diář.

Plánovací diář

Všechny firmy fungují na principu plánování, úkolování a následných zisků. Pokud si přejete dosáhnout svých cílů a nebo si splnit svoje přání, tak potřebujete dělat to, co dělají výdělečné firmy – plánovat a úkolovat sám sebe. Nikdo jiný to za Vás neudělá.

Techniky sebeřízení jsou důležité pro Vaši vnitřní motivaci směřovanou na dosažení cíle. A bez diáře Vám to moc dobře nepůjde. Pro každého managera je plánovací diář jedna z nejcennějších pracovních pomůcek.

Lidé se rádi ztrácejí ve svých myšlenkách a přáních. Ještě víc milují svoji lenost a snění. Snít je totiž lehčí než něco skutečně udělat. Když to však budete mít zapsané a občas se na to podíváte, tak budete sami sebe motivovat k tomu, abyste mohli udělat co nejdříve “fajfku” u toho úkolu a pochválit sám sebe za úspěšné dokončení.

Diář by pro Vás měl představovat něco jako kámen pro sochaře. Nejprve si uděláte hrubé obrysy (plán na rok), následně si vše rozkrokujete do jednotlivých měsíců a potom do týdenních úkolů.


Jak vypadá takové plánování? Ukážeme si něco co všechno dobře znáte – dovolenou.

Plán tohoto roku:
Jet na dovolenou o prázdninách (termín 1.7. – 31.8.) do Španělska na Tenerife.

Měsíční plány:
Leden – vybrat cestovaní kancelář a dohodnout přesný termín.
Únor – provést zaplacení zálohy.
Březen – zamluvit si termín v zaměstnání a provést kontrolu platnosti cestovního pasu.
Duben – napsat co všechno bude třeba koupit na dovolenou, zaplatit zbytek ceny.
Květen – vytvořit seznam a provést nákup všech potřebných věcí (plavky, opalovací krémy apod.).
Červen – provést plánování výletů a zážitků na dovolené.
Červenec – všechno pobalit, dokoupit poslední drobnosti a v klidu a míru odjet užívat si dovolenou.

Úkoly na týden v měsíci Březen:
1. týden – v pondělí se domluvit s kolegy a kolegyněmi, že termín je v pořádku. V úterý to říct šéfovi a nechat i odsouhlasit termín dovolené. V případě, že by to nešlo je možné zajít do cestovní kanceláře a provést změnu termínu nebo i stornování (v příkladě výše je zatím zaplacená pouze záloha).
2. týden – ve středu najít pas a podívat se na jeho platnost. Pokud je platný, tak jenom úkol odškrtnout, jinak další týden provést jeho obnovu. Kontrola se týká všech účastníků zájezdu.
3. týden – v pondělí zajít na pasové oddělení.
4. týden – žádný úkol není. Všechny úkoly na březen jsou splněny. Můžete se plně věnovat jiným úkolům.


A díky tomu všechno proběhne hladce a Váš cíl se splní s úžasnou lehkostí.

Roční plán se dělá nejčastěji na začátku roku, ale můžete ho vytvořit/změnit kdykoliv v průběhu roku.
Jeho termín splnění má jenom jednu podmínku – musí být reálný. Uvědomte si, že u plánování není důležitý kalendářní rok, ale jeho časový rozsah jako možnost zrealizování.

Měsíční plán můžete plánovat dvěma způsoby. V určitých případech ho naplánujete nahrubo, hned po naplánování všech plánů pro daný rok, nebo si naplánujete vždy jenom jeden měsíc dopředu. Plánujete potom každý poslední víkend v měsíci na měsíc následující.

Týdenní úkoly plánujete vždy na následující týden a to v poslední pracovní den nebo o víkendu. V průběhu daného týdne můžete úkoly doplňovat podle potřeby nebo rovnou přesouvat nesplněné úkoly na další týden.
Úkol můžete zrušit jenom z jediného důvodu – když ztratí smysl pro celý plán. Jinak je potřeba ho splnit (odfajfkovat) nebo přeplánovat – na další den. Přeplánování na další týden je možné jenom tehdy pokud neohrožuje měsíční plán a tím pádem i roční plán.

Přeji Vám úspěšné sebeřízení. A chtěl bych Vám říct, že bez diáře jsem dosáhl sotva 1/3 svých plánů. S diářem plním svoje úkoly i o několik dní dříve a tím pádem i svoje plány. Moje cíle se od té doby plní rychleji.


Vaše pokusy nastavit si plán a úkoly pro splnění Vašeho cíle končíte obvykle s neúspěchem? Naplánujte si svůj život se mnou. Objednejte se a sny se stanou skutečností.