Su Jok – mikrosystém akupunktury

Autorem metody – terapie Su Jok (čte se su-džok) je profesor jihokorejské university v Soulu MUDr. Park Jae Woo, který na základě hlubokých znalostí východní filosofie a medicíny, shromažďovaných tisíce let zpracoval přehled léčebných alternativních metod a vytvořil v nich systém a řád. Jasně a srozumitelně sjednotil tři školy přírodní medicíny — indickou, čínskou a egyptskou.

Velice podobnou metodou se stejnými základy je klasická reflexní terapie (kterou vyvinul počátkem 20. století americký ORL lékař dr. William Fitzerald), která je stále řazena mezi alternativní způsoby léčby. Su Jok byl již přijat klasickou medicínou, protože u léčení pomocí této metody jsou prokazatelé (jak ráda říká alopatická medicína – měřitelné) výsledky.

Název Su Jok pochází z korejštiny, přičemž Su znamená ruka (od prstů k zápěstí) a Jok znamená noha (od prstů po kotníky).

Su Jok je jedno z odvětví akupunktury. Podstata terapeutických a preventivních účinků akupunktury spočívá v cíleném výběru a cíleném ovlivňování organizmu působením na akupunkturní body a jejich systémy. Su Jok jsou body a zóny mikrosystému ruky a nohy (jiná modifikace akupunktury na chodidle nohy se nazývá reflexoterapie).
Na akupunkturní body lze působit následujícími způsoby: vpichem akupunkturní jehly (klasická akupunktura), tlakem a masážními hmaty (akupresura, Su Jok), elektrickým proudem (elektroakupunktura), magnetickým polem (použití magnetek), teplem (moxování), světlem (fotopunktura, laseropunktura) a jinými způsoby.

Su Jok je léčebná metoda s vysokou účinností, bez použití chemických léčiv.

 

 

Na ruce pak můžeme jednoduchým prostředkem – Su Jok diagnostickou tyčinkou – nacházet bolestivé (citlivé) body, které odráží chorobný stav příslušného orgánu. Na tyto body se při terapii působí tlakem tyčinky, lepí se na ně stimulátory (např. kovové hvězdičky, magnetky, semínka jablka, pomeranče, melounu, fazole, pohanky apod.), provádí se moxování a používají se i miniaturní jehličky. Je možné použít i elektropunkturu.

Léčebný princip spočívá v nastartování samoléčebného procesu, který má každý živý organismus v sobě zakódován. K tomu dochází výše uvedenými způsoby. Při působení na bolestivý bod vzniká informační impuls, který přichází do mozku, a ten spouští autoregulační léčebný proces. Při chůzi, běhu, práci s rukama dochází k přirozené stimulaci bodů a tělo je tak chráněno před nemocí.

Hlavní předností terapie Su Jok:
1. Vysoká účinnost, kdy při správné aplikaci se efekt dostaví již za několik minut.
2. Tento systém léčení nevytvořil člověk, ale sama příroda a člověk ho pouze objevil. Právě v tom je dána příčina jeho síly a bezpečnosti.
3. Touto metodou lze léčit kteroukoliv část těla, jakýkoli orgán, kterýkoli kloub pod.

Dosud neexistovala léčebná metoda, které je možno se tak snadno naučit a dosahovat tak rychlého účinku.

Kurz Su Jok jsem absolvoval v Onnuri Academii (mezinárodní asocice terapie Su Jok), kurz vedla Su Jok terapeutka MUDr. Zinaida Saidova, členka asociace akupunkturistů ČR.


Mohou být pro Vás zajímavé i tyto články v blogu: