Štít proti manipulaci a obrana hranic

Štít proti manipulaci a obrana hranic

Všiml jsem si, že několik lidí v mém okolí nevidí rozdíl mezi manipulací a porušováním hranic jejich osobnosti. Víte Vy jak se tyto dvě věci od sebe odlišují?

Rozdíl je důležitý znát proto, že se v situacích, kdy je s Vámi manipulováno nebo jsou porušovány Vaše hranice, tak je nezbytné se vždy jinak chovat. Pokud se budete chovat neadekvátně situaci, budou Vás lidé považovat navenek za  “dobráky od kosti”, ale v jejich vnitřním světě budete mít nálepku “padavka”, “sralbotka” nebo prostě “hlupáček” (necháte totiž s sebou manipulovat a ještě Vás mohou i s klidem nacpat do skříně a Vy ani nehlesnete) a současně budete mít pocity viny a různé obavy a také strachy ze ztráty (přátelství, vděčnosti a pod.).

Abyste ten rozdíl správně pochopili a věděli co dělat, tak si v prvé řadě musíme vyjasnit rozdíl mezi manipulací a hranicí. Potom si ukážeme jak se v daných situacích chovat. Na Vás už zůstane jenom aplikování těch technik ve Vašem životě.


Manipulace

Představte si, že chcete přemístit metrák brambor. Zvednete ho a vší silou ho přemístíte tam kde ho chcete mít – třeba ze sklepa do kuchyně, aby ho mohl někdo oškrábat. Vaše přání je splněno, máte z toho radost, protože pytel brambor je přesně tam, kde ho potřebujete mít. Pytel brambor dosáhl vašeho cíle.

Toto byla ukázka manipulace a v životě jste právě vy ten pytel brambor a ti druzí z toho mají radost. Jste jako ty brambory – budete přemístění, oškrábání, uvaření a nakonec snědení. Při manipulaci násilím někdo využije Vaši energii pro svou potřebu. Je na Vás vyvíjený nátlak a síla.

ebr4fa376_brambory


Hranice

V momentě, pokud překročíte hranice státu, tak byste měli dodržovat pravidla dané země, jinak Vás čeká vyhoštění. Stejné to je když si pustíte k Vám domů návštěvu. Pokud nedodržuje pravidla, která doma máte, tak vyhodíte návštěvu velice rychle ven a víckrát ji k sobě domů nepustíte.

Hranice znamená vymezení nějaké oblasti, která má vlastní pravidla a zákony. Když si necháte vstoupit do vašeho prostoru vetřelce a zavčas ho nevyobcujete, tak Vaši oblast obrátí vzhůru nohama. Vetřelec tak rozšířil svoje území (jeho pravidla) o Vaše území. Jeho pravidla totiž začnou platit i ve vašem prostoru, už to nejste Vy, vaše svoboda je ztracená. Při překročení Vašich hranic Vás někdo využije pro svou potřebu a porušuje při tom pravidla Vašeho vnitřního světa. Nelíbí se Vám to, protože je tím porušován Váš vnitřní prostor, Vaše osobnost.

politicka_mapa


Jak se účinně bránit a chránit?

Je to komunikační dovednost, kterou se můžete jako každý jiný člověk naučit. Na trhu existuje spousta knih i vzdělávacích kurzů. Neváhejte si je zakoupit a vzdělávejte se.  Jenom když víte co je před Vámi, tak se budete umět účinně bránit a chránit.

Štít proti manipulaci

  1.  Nejprve si uvědomte, co je skutečným cílem toho člověka, který se s Vámi snaží manipulovat. Kam Vás chce dostat? Ve chvíli, kdy si to uvědomíte, bude pro vás snadné se nenechat do dané situace vmanipulovat.
  2. Využije techniky asertivity pro sebeprosazení se.
  3. Naučte se a říkejte slovo NE. Nebojte se odmítnout.
  4. Položte dotyčnému tuto větu: “Tohle je podle Tebe ke mě poctivé?” (tato věta vytvoří ve většině situací obranný štít, protože druhý člověk se začne stydět sám před sebou).

Obrana hranic

  1. Jak se cítíte, když po Vás někdo něco chce? Líbí/nelíbí se Vám to nebo máte pocit, že na Vás vytváří tlak? V případě, že je to tlak, využijte techniky proti manipulaci.
  2. Znáte čtyři dohody? Pokud ne, tak se je naučte a používejte je (1. Nehřešte slovem, 2. Neberte si nic osobně, 3. Nevytvářejte domněnky, 4. Dělejte vše jak nejlépe umíte).
  3. Nezaměňujte laskavost se zavděčováním se. Více si můžete přečíst v předchozím článku: Rozdíl mezi laskavostí a zavděčováním se.
  4. Ve chvíli když po Vás někdo něco chce a Vám se to nelíbí, nebojte se a neváhejte oznámit druhému člověku jaké pocity to ve Vás vyvolává: “Tohle mě zraňuje.” “To co po mě chceš se mi nelíbí, nesouhlasím s tím.” “Neslibuj něco za mě, jsem dospělý člověk. Vždy se mě nejprve zeptej. To co jsi teď udělal/a mě naštvalo.” “Já to nechci udělat, protože to tak necítím.” (tyto věty brání Vaše hranice).

Potřebujete pomoc? Koučink Vám pomůže naučit se prosazovat, říkat NE, vyjadřovat svoje pocity, nebát se odmítnutí a vyřešit mnoho dalších situací s kterými sami bojujete a nedaří se vám to. První krok ke změně ve Vašem životě už jste udělali. Uvědomili jste si, že máte problém a že je na čase některé věci změnit. Druhý krok je ještě jednodušší, stačí objednat se na koučink.