Mentální detox

Mentální detox

Toxicus znamená jedovatý. Detoxikace je proces odstranění toxické látky. Pokud nedojde k odstranění 100% toxické látky, tak zůstává přítomná tzv. zbytková kontaminace.

Vidím to na konec teorie a jdeme se podívat rovnou do praxe. V mozku jsou intoxikovány naše myšlenky, které se následně projeví i v pocitech. Toxické emoce jsou obvykle reakce, které jsou neadekvátní v dané situaci. Intoxikaci mohou provést slova druhého člověka. Pozor tedy na to, co říkáte, a ještě větší pozor si dávejte na to, co slyšíte.

Za toxické emoce jsou považovány všechny negativní emoce, které nezrcadlí správnou reakci osobnosti. Tím může být například pláč a smutek, když něco nezískáte nebo něčeho nedosáhnete. Vypadá to na první pohled jako dětská reakce, neintoxikovaná osobnost se však s takovou situací vyrovná a přijme ji. To je zdravá, dospělá reakce na stav frustrace. Dítě, když nedosáhne svého, tak sice použije pláč, ale ten má energii hněvu a zlosti. Vzpomeňte si na dítě, které pláče a vzteká se v obchodě, když mu rodič nechce koupit hračku po které touží. V případě, že se dostaví smutek a lítost, tak je to divné, že?

Dětská zdravá reakce: pláč, který prosazuje jeho potřeby (hněv).
Dětská nebo dospělá intoxikovaná reakce: pláč, který je sebezničující (lítost, podklad pro deprese v dospělosti).
Dospělá reakce: vyrovnání se s danou situací (akceptace).

Rozdíl je tedy v tom, že zdravá reakce vyjadřuje sebeprosazení, intoxikovaná vstupuje do „těla“, které otráví a podle toho nastává reakce. Úkolem rodičů je samozřejmě naučit dítě, aby se v případě frustrace umělo s takovou událostí vyrovnat. Na to stačí kouzelná věta: „Vyrovnej se s tím.“ Dítě pochopí, že hračku nedostane a akceptuje to. Takto se správně vychová dítě, které v dospělém věku umí zpracovávat svoje emoce. Rodič by měl totiž dítěti říct, co má s tou emocí udělat. Když rodič lže (nemám peníze) nebo je agresivní (neřvi nebo ti fláknu), tak dítě ukotví tento vzor a v tom čase se zastaví. Děti se tak naučí lhát nebo mají snížené sebevědomí. Na druhou stranu nesmí rodič tuto větu říkat často, protože potom by bylo dítě frustrované. Občas prostě musí povolit a tu hračku koupit. Všeho s mírou. Víte kolikrát musím říct dospělému člověku, aby se s určitou situací vyrovnal? Mockrát, protože to od dětství neumí, a to bývá takovému člověku i přes 40 let. Ta kouzelná věta tedy dělá z dětských reakcí u dospělého člověka plnohodnotnou dospělost. Věta: „Vyrovnej se s tím,“ se používá hlavně na dozrání osobnosti při dětinské reakci, ale je vhodné ji použít i při detoxikaci osobnosti. Můžete ji říkat i sami sobě.

Emocí máme spoustu, ale doufám, že jste na výše uvedeném vzoru pochopili princip jako takový.


Pokud tedy chcete detoxikovat svoji mysl a i emoce, tak je potřeba nejprve si uvědomit, co je zdravé. Když nevíte, co je zdravá a správná myšlenka/emoce, tak nepoznáte tu intoxikaci. To znamená, že se to pro lidi stává začarovaným kruhem a musí to té osobě říct někdo druhý, který to vidí objektivně.

Dospělý zdravý člověk má tyto znaky:

  1. Po psychické stránce dozrává člověk v oblasti rozumové činnosti (IQ).
  2. Po citové stránce dozrává tím, že svůj život žije ve skutečnosti (nejen ve snech a představách). Sluníčkáři mají dětské (nedospělé) reakce a chování, protože zůstávají v iluzi a snech.
  3. Umí se rozhodovat na základě informací, nikoliv emocí. Emoce aktivuje až po vyhodnocení situace. Dětské reakce jsou útok (agrese, vztek), útěk (pláč), stagnace (strach bez reakce). Dospělé reakce je zjišťování více informací, zpracování emocionální události, logické vyhodnocení, reakce přiměřená situaci.
  4. Dospělý člověk přijímá odpovědnost za svoje rozhodnutí a činy.
  5. Ovládá sám sebe a má schopnost sebekontroly.
  6. Je schopen se stýkat s příslušníky opačného a dnes už i stejného pohlaví bez přílišných zábran a strachů. Dokáže dávat i přijímat lásku a něhu.
  7. Je schopen spolupracovat bez zbytečných konfliktů. Umí přijímat i poskytnout radu a pomoc druhým lidem. Dokáže se podřizovat vedení a v případě potřeby sám vést méně zkušené.
  8. S nadřízenými v práci obvykle spolupracuje a vyřizuje své věci samostatně, bez zbytečného rozruchu, projevu podřízenosti či zdůrazňování své nezávislosti, nemanipuluje a neintrikuje.

Tak po tomto krátkém exkurzu do psychologie dospělosti se vrátím zpět k mentální detoxikaci. Nyní už tedy alespoň trošku poznáte, jak se má chovat a reagovat dospělý člověk. V případě, že se vloudí do myšlení „logická“ chyba, tak následuje u duševně zdravého člověka správná emocionální reakce, ale ona díky mentální chybě na vstupu je v dané situaci v reakci (na výstupu) chybná.


Samotná mentální detoxikace je soubor metod a postupů, které očistí mysl od veškeré nečistoty. Jsou to různé techniky, např.:

  • relaxace a meditace
  • mentální mýdlo
  • změna názoru a postoje

Prvotní je vždy prevence, aby se do myšlení žádný balast nedostal. To vyžaduje kvalitní a pravidelný spánek, vyváženou stravu a odpočinek (relaxaci). Tento základ dovolí mozku správně fungovat a včas odhalit „chybu“. Odpočatá mysl s dostatkem energie prostě myslí správně.

Když nad problémem meditujete a noříte se do jeho hloubky, tak často dochází i k neobvyklým způsobům řešení situace. Existuje mnoho meditačních technik, které vám v tom pomohou.

Dětská reakce: „A jak to mám udělat? Proč to sem rovnou nenapíše?“ (přenášení odpovědnosti na druhého a vyžadování pomoci v situaci, kterou můžeme zvládnout sami).
Intoxikovaná reakce: „To se mu to píše chytrákovi.“ (zlost).
Dospělá zdravá reakce: „Musím promyslet jaké správné klíčové slovo zadám do Google.“ (dospělý člověk se samostatně rozhoduje a hledá informace, je nezávislý).

Jaká byla vaše reakce? U dětské reakce potřebujete uzdravit vnitřní dítě (doporučuji návštěvu terapeuta) a u intoxikace se stačí jenom umýt od toho balastu, protože podkladem není trauma, ale jenom chybná reakce. Může to být například reakce na únavu, protože budete muset zase něco hledat, a to vás bude ještě více vyčerpávat. Když si mysl umyjete pomocí techniky mentální mýdlo, tak za chvíli s radostí začnete googlit – aktivuje se dospělá reakce.


Co to je to mentální mýdlo?

No mýdlo. Když si ušpiníte ruce, tak co uděláte? Umyjete je čistou vodou a mýdlem, které špínu stáhne dolů, že jo? Nebojte, nebudete si do hlavy nalévat tekuté mýdlo a ani žádný šampon. To se dělá jinak. Jedno staré a moudré rčení říká: „Na jednu špatnou myšlenku je potřeba 3 dobrých myšlenek.“

Když tedy prožíváte negativní emoce, tak je opláchnete pozitivními emocemi a myšlenkami. Partnerka/partner/šéf na mě křičel a já se cítím nespravedlivě. Hněvám se. Ihned po události si vzpomeňte na něco milého a příjemného. Smyjte tu negativní situaci nějakou pozitivní vzpomínkou. Když máte nějakou pozitivní vzpomínku připravenou, tak té se říká mentální mýdlo. Já mám třeba takovou krásnou pohodovou a romantickou situaci.

Když si ihned po nepříjemné události umyjete svoji mysl, tak vaše reakce na dalšího člověka nebude podrážděná a neadekvátní. Zůstanete stále laskavou bytostí. Umyjete tím myšlenky i pocity.

Takže, kdo měl intoxikovanou reakci (zlost -> „To se mu to píše chytrákovi.“), tak si nyní představte něco příjemného. Cokoliv. Například to může být vzpomínka na báječnou dovolenou. Romantický zážitek. Vtipná či veselá vzpomínka. Přehrajte si to v mysli. Vybavte si, co jste v té události viděl/a, slyšel/a a cítil/a.

A všichni ostatní si nyní, prosím, na nějakou takovou vzpomínku také vzpomeňte. Je třeba ji mít připravenou. Bude se vám hodit do budoucna. A používejte ji ihned po negativní události. Prostě si ji přehrajete ve své mysli. To je prvotní krok detoxikace, aby vás to nezavedlo do kruhu iluze a později i chybné emocionální reakce. Budete potom o dané situaci i jinak přemýšlet.


Techniky na změnu názoru a postoje obvykle přichází po konstruktivní diskuzi s jiným dospělým člověkem, který Vám dá náhled na situaci. To doufám, děláte přirozeně. Takovou komunikační mentální detoxikaci můžete udělat i s libovolným terapeutem, který bude s vámi hovořit. Nikoliv vás jenom poslouchat. Projde spolu s vámi vaše myšlenky a reakce. Ty potom specifickým způsobem komunikace opraví a vrátí vás zpět do čistoty myšlení. Vyčistí (detoxikuje) vaši mysl. Prostě máte pocit jasného vědomí.

Mentální detoxikace tedy slouží pouze na vyčištění se od reakcí na určité události. Chápejte to jako psychohygienu. Nejsou to techniky na uzdravení nemocného myšlení a prožívání – to dělají terapie a psychoterapie. Nezapomeňte, že myšlenky vyvolávají emoce. Pro názornost – přemýšlení o nespravedlnosti u většiny vyvolá hněv. Ihned se detoxikujte od myšlenek tím, že je „obrátíte“. Pokud se vám udála nespravedlnost, tak začněte myslet na boží mlýny, které melou pomalu, ale jistě. Na to, že karma funguje. Vyvolá to ve vás pocit klidu a míru.

Přeji Vám čistou a jasnou mysl.