Ani to nebolelo

Ani to nebolelo

Lpění. To slovo je lepivé, lepkavé a současně spojující 2 věci dohromady. Obvykle jste to Vy a nějaká věc či situace. Tedy něco po čem toužíte, protože to nemáte nebo právě naopak, právě protože to máte a nechcete se toho za žádnou cenu pustit.

Velice často slyším lidi jak říkají druhým lidem: “Přestaň lpět. Pusť to.” Ono se to jednoduše říká, ale hůř udělá. Taková rada mi nikdy nepomohla a já dlouho ve svém životě vůbec netušil jak se “odlepit”.

Když jsem ještě chodil do školy, tak na hodině filosofie a logiky náš profesor mluvil o nějakých Kartézských otázkách. Vůbec jsem ho tehdy nepochopil. Uplynul čas a na certifikačním kurzu pro kouče se to slovní spojení “Kartézské otázky” znovu objevilo jako technika, kterou je možné použít i v koučování. Lektor nám začal lidsky vysvětlovat princip této metody a mě se hned rozjasnilo, protože je to tak jednoduché na použití. Při hlubším rozhovoru jsem zjistil, že se tímto způsobem dá, v určitých případech, velice lehce uvolnit patologická fixace. Pokud tedy tuto techniku použijete, tak to bude pro Vás znamenat, že tyto otázky zruší Vaše lpění.

blake-shelton-slimed-host-presenter-nickelodeon-29th-annual-kids-choice-awards-2016-nick-press-blue-screen_4

Položte si a odpovězte nyní nebo až za chvíli na tyto otázky:

  • Co by se stalo, kdybych na “…doplňte na čem lpíte…” přestal/a lpět?
  • Co by se stalo, kdybych na “…doplňte na čem lpíte…” nepřestal/a lpět?
  • Co by se nestalo, kdybych na “…doplňte na čem lpíte…” přestal/a lpět?
  • Co by se nestalo, kdybych na “…doplňte na čem lpíte…” nepřestal/a lpět?

Tyto odpovědi, toto uvědomění má za následek, že Vaše lpění je “odlepeno”. A ani to nebolelo, že?